Bakıda II Azərbaycan Diabet və Metabolizma Xəstəlikləri Konqresi keçirilib
23-24 yanvar tarixlərində Bakıda “II Azərbaycan Diabet və Metabolizma Xəstəlikləri Konqresi” və IV AzərTürkDiab Simpoziumu keçirilib.
Tədbir Türkiyə Diabet Vəqfi və Azərbaycan Diabet Liqasının təşkilatçılığı, Referans Medical Group-un dəstəyi ilə baş tutub.
Konqresin açılış mərasimi Azərbaycan Respublikası və Türkiyə Cümhuriyyətinin dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Daha sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Türkiyə Cümhuriyyətinin banisi Mustafa Kamal Atatürkün tibb və səhiyyənin inkişafı ilə bağlı fikirləri iştirakçılara nümayiş etdirilib.
Konqres çərçivəsində diabet və metabolik xəstəliklər sahəsində əldə olunan son elmi yeniliklər, müasir diaqnostika və müalicə yanaşmaları, eləcə də aktual klinik mövzular müzakirə edilib. Tədbirdə Azərbaycan və Türkiyənin aparıcı endokrinoloqları, diabetoloqları və sahə üzrə ixtisaslaşmış mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Tədbir zamanı Acıbadem Universitetinin Diabet Araşdırma və Tətbiq Mərkəzi ilə Referans Endokrin və Cərrahi Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Diabet Texnologiyaları (ADİT) Mərkəzi arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Memorandumu Referans Medical Group-un Müşahidə Şurasının sədri Hansıyar Babayev və Acıbadem Universiteti Diabet Araşdırma və Tətbiq Mərkəzinin rəhbəri, Türkiyə Diabet Vəqfinin qurucusu Temel Yılmaz imzalayıb.
Simpozium çərçivəsində diabet texnologiyalarına həsr olunmuş kurs keçirilib. Kurs iştirakçıların praktiki bilik və bacarıqlarının artırılmasına yönəlib və diabet texnologiyalarının tətbiqi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyıb.
Referans Endokrin və Cərrahi Mərkəzinin baş həkimi, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Nərmin İsmayılova Konqresin Təşkilat Komitəsinin sədri qismində çıxış edib.
Nərmin İsmayılova bildirib ki, Türkiyə Diabet Fondu ilə birgə, Azərbaycan Diabet Liqası və Referans Endokrinoloji Cərrahi Mərkəzinin dəstəyi ilə silsilə konqreslərin təşkili davam etdirilir.
“Konqres çərçivəsində diabetin idarə olunmasında texnologiyalara həsr edilmiş kurslar, ailə həkimləri üçün təlimlər, eləcə də tibb bacıları üçün xüsusi proqramlar təşkil olunub. Böyük konqresdə 300-dən çox həkim iştirak edib.
İlk dəfə olaraq Azərbaycanda “Şəkərli diabetin diaqnostika və müalicə rəhbəri” adlı kitab nəşr edilib. Kitab Türkiyə Diabet Vəqfinə məxsusdur, fondun icazəsi ilə Azərbaycan dilinə tərcümə olunub və ölkə səhiyyə sisteminə uyğun əlavələrlə zənginləşdirilib. Nəşrdə ən son protokollar və müasir tibbi yeniliklər əksini tapıb”,- deyə sədr vurğulayıb.
Türkiyə Diabet Vəqfinin sədri, professor-doktor Temel Yılmaz çıxışı zamanı qeyd edib ki, tədbir milyonlarla insanın həyatını birbaşa maraqlandıran mövzuya həsr olunub. Onun sözlərinə görə, diabet dünyada ən geniş yayılmış xəstəliklərdən biridir və cəmiyyətin təxminən 15 faizində bu xəstəlik mövcuddur.
“Diabet düzgün nəzarət olunmadıqda ürək tutmaları, insultlar, böyrək çatışmazlığı və digər ciddi orqan zədələnmələrinə səbəb olur. Son illər ərzində diabet sahəsində ciddi irəliləyişlər qeydə alınıb. 10 il əvvəl xəyal hesab olunan bir çox yenilik bu gün real şəkildə tətbiq olunur”,- deyə o əlavə edib.
İki gün davam edən elmi proqram çətin klinik hallara, yeni terapevtik metodlara və innovativ texnoloji yeniliklərə həsr olunmuş sessiyalardan ibarət olub. Qarşılıqlı elmi müzakirələr və təcrübə mübadiləsi iştirakçılar üçün geniş imkanlar yaradıb.
Konqres diabet və metabolizma xəstəlikləri sahəsində elmi biliklərin paylaşılması, müasir tibbi yanaşmaların təşviqi və Azərbaycan-Türkiyə elmi əməkdaşlığının gücləndirilməsi baxımından mühüm platforma kimi dəyərləndirilib.

В Баку прошёл II Азербайджанский конгресс по диабету и заболеваниям обмена веществ
23–24 января в Баку состоялись «II Азербайджанский конгресс по диабету и заболеваниям обмена веществ» и IV Симпозиум АзерТюркДиаб.
Мероприятие было организовано Фондом диабета Турции и Лигой диабета Азербайджана при поддержке Referans Medical Group. Церемония открытия конгресса началась с исполнения государственных гимнов Азербайджанской Республики и Турецкой Республики. Затем участникам были продемонстрированы высказывания Общенационального лидера Гейдара Алиева и основателя Турецкой Республики Мустафы Кемаля Ататюрка, касающиеся развития медицины и здравоохранения.
В рамках конгресса были обсуждены последние научные достижения в области диабета и метаболических заболеваний, современные подходы к диагностике и лечению, а также актуальные клинические темы. В мероприятии приняли участие ведущие эндокринологи, диабетологи и специалисты в данной области из Азербайджана и Турции.
В ходе мероприятия был подписан меморандум о сотрудничестве между Центром исследований и применения в области диабета Университета Аджибадем и Центром диабетических технологий Азербайджана (ADİT), действующим при Центре эндокринологии и хирургии «Референс». Меморандум подписали председатель Наблюдательного совета Referans Medical Group Хансияр Бабаев и руководитель Центра исследований и применения в области диабета Университета Аджибадем, основатель Фонда диабета Турции Темель Йылмаз.
В рамках симпозиума был проведён курс, посвящённый диабетическим технологиям. Курс был направлен на повышение практических знаний и навыков участников и имел важное значение с точки зрения применения диабетических технологий.
Главный врач Центра эндокринологии и хирургии «Референс», доктор философии по медицине Нармин Исмайлова выступила в качестве председателя Организационного комитета Конгресса. Нармин Исмайлова отметила, что совместно с Фондом диабета Турции, при поддержке Лиги диабета Азербайджана и Центра эндокринологии и хирургии «Референс» продолжается организация цикла конгрессов.
«В рамках конгресса были организованы курсы, посвящённые технологиям управления диабетом, тренинги для семейных врачей, а также специальные программы для медицинских сестёр. В большом конгрессе приняли участие более 300 врачей.
Впервые в Азербайджане издана книга под названием «Руководство по диагностике и лечению сахарного диабета». Книга принадлежит Фонду диабета Турции, с разрешения фонда была переведена на азербайджанский язык и дополнена в соответствии с системой здравоохранения страны. В издании отражены новейшие протоколы и современные медицинские инновации», — подчеркнула председатель.
Председатель Фонда диабета Турции, профессор-доктор Темель Йылмаз в своём выступлении отметил, что мероприятие посвящено теме, непосредственно затрагивающей жизнь миллионов людей. По его словам, диабет является одним из самых распространённых заболеваний в мире, и им страдает около 15 процентов общества. «При отсутствии надлежащего контроля диабет приводит к сердечным приступам, инсультам, почечной недостаточности и другим серьёзным повреждениям органов. За последние годы в области диабета зафиксирован значительный прогресс. Многие инновации, считавшиеся 10 лет назад мечтой, сегодня реально применяются на практике», — добавил он.
Двухдневная научная программа состояла из сессий, посвящённых сложным клиническим случаям, новым терапевтическим методам и инновационным технологическим новшествам. Взаимные научные дискуссии и обмен опытом создали широкие возможности для участников.
Конгресс был оценён как важная платформа для обмена научными знаниями в области диабета и заболеваний обмена веществ, продвижения современных медицинских подходов и укрепления азербайджано-турецкого научного сотрудничества.