Azərbaycan Qastroenteroloqlar və Hepatoloqlar İctimai Birliyinin təşkilatçılığı və Referans Medical Group-un dəstəyi ilə 24–25 oktyabr tarixlərində “AGHA İllik HepatoGastro I Forumu: Qastroenterologiya və Hepatologiyanın aktual problemləri” adlı elmi konfrans uğurla keçirildi.
Tədbirdə Azərbaycan, Türkiyə, Qırğızıstan, Serbiya, Moldova və İndoneziyadan 200-dən çox həkim iştirak edib. İki gün ərzində 24 spiker qastroenterologiya və hepatologiyanın müxtəlif sahələri üzrə aktual mövzularda məruzələrlə çıxış edib, elmi müzakirələr aparılıb.

The 1st Annual AGHA HepatoGastro Forum
Organized by the Azerbaijan Public Association of Gastroenterologists and Hepatologists and supported by Referans Medical Group, a scientific conference titled "The 1st Annual AGHA HepatoGastro Forum: Current Issues in Gastroenterology and Hepatology" was successfully held on October 24–25.
More than 200 physicians from Azerbaijan, Turkey, Kyrgyzstan, Serbia, Moldova, and Indonesia participated in the event. Over the course of two days, 24 speakers delivered presentations on current topics across various fields of gastroenterology and hepatology, and scientific discussions were held.