17 mart tarixində Referans Klinik Laboratoriya Mərkəzinin və Avicenna Medical Center-in birgə təşkilatçılığı ilə Lənkəran şəhərində “Multidissiplinar laborator metodların tətbiqi” adlı elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfrasda müxtəlif profilli 50-yə yaxın həkim iştirak etmişdir.
Tədbirdə təqdim olunan çıxışlar daxilində aşağıda qeyd olunan mövzular müzakirə olundu:
- Uzman Dr. Raul Əzimov (Leyla Medical Center, Ginekoloq) - Prenatal diaqnostikada laborator müayinələrin əhəmiyyəti
- PhD. Dr. Aslıhan Dağdemir (Referans Klinik Laboratoriya Mərkəzinin Laboratoriya müdiri, Genetik ) - Prenatal diaqnostikaya genetik yanaşma
- Uzman Dr. Yalçın Mirzəyev (Leyla Medical Center, Pediatriya və Neonatologiya şöbəsinin rəhbəri) -Mövsümi uşaq xəstəliklərində laborator müayinələr və onların əhəmiyyəti
- Dos.Dr.Həyat Əliyeva (Referans Klinik Laboratoriya Mərkəzinin Baş konsultantı) -Mikrobioloji əkilmələrdə yaşanan problemlər. Allerqoloji xəstəliklərin diaqnostikasında istifadə olunan ən son nəsil metodlar.
- Prof.Dr.Kənan Yusif-zadə (Leyla Medical Center, Qastroenteroloq, Ümumi cərrah) - Cərrahiyyədə patohistoloji müayinələrin əhəmiyyəti
- Uzman Dr. Savalan Kərim (Referans CLC, Tibbi Patologiya üzrə mütəxəssis) - Patohistoloji müayinələrdə preanalitik mərhələnin əhəmiyyəti
- Uzman Dr. Emin Məmmədov (Avicenna Tibb Mərkəzinin Direktoru, Uroloq) -Uroloji xəstəliklərin diaqnostikasında aparılan xüsusi laborator müayinələr.
- Dr.Leyla Əliyeva (Referans Klinik Laboratoriya Mərkəzinin Keyfiyyət üzrə mütəxəssisi, Klinik Həkim-laborant) - Yenidoğulmuşların Metabolik Tarama Testi (Daban testi)

Конференция "Применение мультидисциплинарных лабораторных методов"
17 марта при совместной организации Клинико-Лабораторного Центра Referans и Medical Cente Avicenna в городе Ленкорань состоялась научно-практическая конференция на тему “Применение междисциплинарных лабораторных методов”.
В конференции приняли участие около 50 врачей различного профиля.
В рамках выступлений, представленных на мероприятии, обсуждались нижеследующие темы:
- Специалист Др. Рауль Азимов (Leyla Medical Center, Гинеколог) - Важность лабораторных исследований в пренатальной диагностике
- Д - р Философии, Аслихан Дагдемир (Заведующий лабораторией Клинико-Лабораторного Центра Referans, Генетик) - Генетический подход к пренатальной диагностике
- Специалист Др. Ялчын Мирзоев (Leyla Medical Center, руководитель отделения Педиатрии и Неонатологии) - Лабораторные исследования при сезонных детских заболеваниях и их значение
- Доц. Др. Хаят Алиева (Главный консультант Клинико-Лабораторного Центра (Referans ) - Проблемы, возникающие при микробиологических посевах. Методы самого последнего поколения, применяемые в диагностике аллергических заболеваний.
- Проф. Др. Кянан Юсиф-заде (Leyla Medical Center, Гастроэнтеролог, Общий хирург) - Важность патогистологического обследования в хирургии
- Специалист Др. Савалан Керим (Referans CLC, специалист по Медицинской Патологии)
- Важность преаналитической фазы в патогистологическом исследовании Эмин Мамедов (Директор Медицинского Центра Avicenna, Уролог) - Специальные лабораторные исследования, проводимые при диагностике урологических заболеваний.
- Др. Лейла Алиева (специалист по Качеству Клинико-Лабораторного Центра Referans, Клинический Врач - лаборант) - Метаболический Скрининговый Тест Новорожденных (Тест пятки)