17 mart tarixində Referans Klinik Laboratoriya Mərkəzinin və Avicenna Medical Center-in birgə təşkilatçılığı ilə Lənkəran şəhərində “Multidissiplinar laborator metodların tətbiqi” adlı elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfrasda müxtəlif profilli 50-yə yaxın həkim iştirak etmişdir.
Tədbirdə təqdim olunan çıxışlar daxilində aşağıda qeyd olunan mövzular müzakirə olundu:
- Uzman Dr. Raul Əzimov (Leyla Medical Center, Ginekoloq) - Prenatal diaqnostikada laborator müayinələrin əhəmiyyəti
- PhD. Dr. Aslıhan Dağdemir (Referans Klinik Laboratoriya Mərkəzinin Laboratoriya müdiri, Genetik ) - Prenatal diaqnostikaya genetik yanaşma
- Uzman Dr. Yalçın Mirzəyev (Leyla Medical Center, Pediatriya və Neonatologiya şöbəsinin rəhbəri) -Mövsümi uşaq xəstəliklərində laborator müayinələr və onların əhəmiyyəti
- Dos.Dr.Həyat Əliyeva (Referans Klinik Laboratoriya Mərkəzinin Baş konsultantı) -Mikrobioloji əkilmələrdə yaşanan problemlər. Allerqoloji xəstəliklərin diaqnostikasında istifadə olunan ən son nəsil metodlar.
- Prof.Dr.Kənan Yusif-zadə (Leyla Medical Center, Qastroenteroloq, Ümumi cərrah) - Cərrahiyyədə patohistoloji müayinələrin əhəmiyyəti
- Uzman Dr. Savalan Kərim (Referans CLC, Tibbi Patologiya üzrə mütəxəssis) - Patohistoloji müayinələrdə preanalitik mərhələnin əhəmiyyəti
- Uzman Dr. Emin Məmmədov (Avicenna Tibb Mərkəzinin Direktoru, Uroloq) -Uroloji xəstəliklərin diaqnostikasında aparılan xüsusi laborator müayinələr.
- Dr.Leyla Əliyeva (Referans Klinik Laboratoriya Mərkəzinin Keyfiyyət üzrə mütəxəssisi, Klinik Həkim-laborant) - Yenidoğulmuşların Metabolik Tarama Testi (Daban testi)

"Application of multidisciplinary laboratory methods" conference
On March 17, a scientific-practical conference called "Application of multidisciplinary laboratory methods" was held in Lankaran with the joint organization of Referans Clinical Laboratory Center and Avicenna Medical Center.
About 50 doctors of various profiles participated in the conference.
Among the speeches delivered at the event, the following topics were discussed:
- Specialist Dr. Raul Azimov (Leyla Medical Center, Gynecologist) - Importance of laboratory tests in prenatal diagnosis
-PhD. Dr. Aslihan Dagdemir (Laboratory director of the Referans Clinical Laboratory Center, Geneticist) - Genetic approach to prenatal diagnosis
-Expert Dr. Yalchin Mirzayev (Leyla Medical Center, Head of the Department of Pediatrics and Neonatology) - Laboratory examinations in seasonal children's diseases and their importance
- Assoc. Dr. Hayat Aliyeva (Chief consultant of the Referans Clinical Laboratory Center) - Problems experienced in microbiological implants. The latest generation methods used in the diagnosis of allergic diseases. -
Prof. Dr. Kenan Yusifzadeh (Leyla Medical Center, Gastroenterologist, General surgeon) - Importance of pathohistological examinations in surgery
- Specialist Dr. Savalan Karim (Referans CLC, specialist in Medical Pathology) - The importance of the preanalytical stage in pathohistological examinations
- Specialist Dr. Emin Mammadov (Director of Avicenna Medical Center, Urologist) - Special laboratory examinations for the diagnosis of urological diseases. -